Fenice


twarz ciało suplementy

Aktualności
Nowa Linia GVO z kompleksem peptydów bio-mimetycznych
W składzie produktów znajdują się takie substancje jak: kwas laktobionowy i glukonolakton, witamina B3, laktoferyna, kwas azelainowy, kwas glicyryzynowy, bisabolol, bioflawoinoidy, ceramidy i kwas hialuronowy.

www.gvoskinconcept.com
Innowacyjne protokoły w medycynie estetycznej: micro-drilling w połączeniu z nową linia medyczną GVO: witaminy, peptydy biomimetyczne i przeciwutleniacze.
George V. Oskarbski, Federico Caliari

Wyzwaniem dla medycyny estetycznej (ME) w odmładzaniu tkanek skórnych jest uzyskiwanie rezultatów poprzez stosowanie możliwe jak najmniej agresywnych metod, które należy systematycznie powtarzać, zarówno w celu zapobiegania, odbudowy, korekcji i podtrzymywania uzyskanych efektów.
Do dziś naszym celem zabiegowym była głownie skóra, unaczyniona, bogata w macierz pozakomórkową (ECM), której synteza zależy głównie od fibroblastów (jej architektów). ECM składa się z fibryl kolagenu I i III typu, włókien elastycznych połączonych z proteoglikanami i proteinami, jest nawilżana przez oligosacharydy jak kwas hialuronowy, poboczne łańcuchy glikozaminoglikanów i siarczanu chondroityny. W przeciwieństwie do naskórka, który pozostawał w rękach kosmetyki stosowanej i kosmeceutyków.
W rzeczywistości obie tkanki pozostają w ścisłym związku funkcjonalnym, chociaż różnią się pochodzeniem zarodkowym, naskórek wywodzi się z ektodermy, natomiast skóra właściwa z mezodermy.
Naskórek nie jest jednolitą tkanką, poza obecnością keratynocytów, zawiera komórki o pochodzeniu mezenchymalnym i neuroektodermiczym, jak również limfocyty.
Skóra właściwa poza fibroblastami, gości mezodermalne komórki pluripotencjalne, mastocyty, komórki endotelialne, komórki mięśniowe, komórki nerwowe jak komórki Schwanna lub komórki szpiku kostnego jak histiocyty i limfocyty.
Naskórek odnawia się w nieprzerwanie trwającym procesie turn-over, mutuje każdego dnia tę jedyną wewnętrzną warstwę somatycznych komórek proliferacyjnych, które przylegają do błony w niższej warstwie, granicy skórno-naskórkowej (GDE), bogatej w czynniki wzrostu dla ECM. Warstwa zarodkowa znajduje się tuż nad skóra właściwą, tutaj zachodzi mitoza, podział komórkowy i reprodukcja komórek skórnych, które migrują w wyższe warstwy, poprzez warstwy naskórka, dochodzą aż do samej powierzchni warstwy rogowej.
Te podstawne komórki wytwarzają różne charakterystyczne markery, włączając czynniki transkrypcyjne i keratyny. Wymiana komórek trwa przez całe życie. Komórki macierzyste w naskórku w odróżnieniu do komórek macierzystych wewnętrznych wykazują nikła odpowiedź na proces starzenia.
Wydają się nie zmniejszać swojej liczebności i funkcjonalności wraz z upływem czasu i nie wykazują zmian w ekspresji genów. Po dojściu do warstwy rogowej, pozbawione są jądra, złuszczają się jako martwe i twarde, połączone z cementem wewnątrzkomórkowym – mieszanką ceramidów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu.
Te warstwy komórek i cementu wchodzą w skład bariery, podstawowej ochrony przed odwodnieniem i działaniem czynników zewnętrznych, która odpowiada za zdrowie komórki i wygląd skóry. W procesie starzenia dochodzi do ścieczenia naskórka, zmniejszonej spójności naskórka i utraty charakterystycznej pofalowanej powierzchni na granicy skórno- naskórkowej.
Tu właśnie zachodzą zmiany funkcjonalne w błonie podstawnej jak: zmieniona migracja keratynocytów, wydzielanie enzymów katabolicznych, niewłaściwa komunikacja pomiędzy skórą i naskórkiem. Turnover komórkowy zwalnia tempo, od 14 dni u dzieci do 42-84 dni u osób powyżej 50 roku życia.
Z zewnątrz możemy działać poprzez dostarczanie substancji jak witaminy, antyoksydanty, lipidy, proteiny, glicydy, wszystkie one wykazują skuteczność jeśli zostaną wykorzystane razem z bodźcem uraz-odbudowa. Przy czym należy unikać działań zbyt agresywnych, którymi charakteryzują się dzisiejsze zabiegi, mające na celu stymulację głębszych warstw. Metody dostarczania substancji aktywnych do powierzchniowych warstw naskórka muszą być delikatne.
Procesy gojenia w naskórku są idealne do wykorzystania w celu uzyskania w krótkim czasie odnowy komórkowej bez procesów zabliźniania, dzięki ruchowi komórek (migracji komórek epitelialnych) i wzrostu podziału komórkowego wokół mini-urazu.
Protokół polega na stymulowaniu skóry poprzez działanie na poziomie warstwy rogowej i naskórka, powodując kontrolowane powierzchniowe uszkodzenia (0,2-0,5mm), wykorzystując powtarzające się delikatne zabiegi nie zaburzające homeostazy tkanki. Dziś znamy takie metody, które przewidują zastosowanie substancji chemicznych i mechanicznego działania micro-needlingu, które jako bardzo powierzchniowe działanie lepiej określić mianem micro-drillingu. Biorąc pod uwagę, że uszkodzeniu ma ulec tylko warstwa rogowa i naskórek do granicy skórno-naskórkowej, lepiej stosować do tego celu urządzenia automatyczne niż ręczne, mniej precyzyjne rollery.
Wykorzystanie delikatnych kombinacji alfa (AHA) beta (BHA) i poli- hydroksykwasów (PHA) prowadzi do powstania stabilnych tymczasowych kompleksów tzw. "time release" z aminokwasem argininy, mogą one modulować szybkość penetracji w skórze hydroksykwasów, przy jednoczesnej wyraźnej redukcji reakcji drażniącej.
Różne rozmiary cząsteczkowe, różna stała dysocjacji kwasu (pKa) i różne stopnie hydrofilności umożliwiają penetrację tych cząsteczek do różnych warstw w naskórku. Współistniejąca grupa karboksylowa i grupy hydroksylowe , sprzyjają tworzeniu związków nie tylko z jonami metali alkalicznych (Wapń) ale również metali przejściowych (Żelazo i Miedz), gwarantują aktywność przeciwutleniającą i przeciw wolnorodnikową (reakcja Fentona) oraz ważne działanie fotoprotekcyjne.
Chelatacja jonów wapnia pełni zasadniczą rolę w destabilizacji dezmosomalnych systemów adhezyjnych zależnych od stężenia wapnia. Jon wapnia umiejscawia się pomiędzy dwoma kadherynami obecnymi w różnych komórkach naskórka i w ten sposób umożliwia ich przyleganie. W przypadku braku jonów wapnia, ujemnie naładowane kadheryny wywołują elektrostatyczne odpychanie uniemożliwiające przyleganie komórek. Tak powstają luki w ciągłości naskórka i zachodzi penetracja w głębsze warstwy substancji o działaniu regeneracyjnym i odbudowującym.

Wzrost lub spadek stężenia wapnia pozakomórkowego, poza wpływem na efekt integralności bariery naskórkowej, działa w istny sposób na proliferację i różnicowanie komórek i na wydzielanie cytroki pozapalnych w procesach naprawczych. Po odpowiednim skojarzeniu działania mechanicznego i modulacji chemicznej, stosuje się specjalną alkaliczną wodę zjonizowaną elektrolitycznie o wysokim potencjale tzw. „Penetration Enhancer” w naskórku i wszelki substancje aktywne mogą dostać się do głębiej położonych warstw.
W moim protokole wykorzystuję kompleks peptydów biomimetycznych, które komunikują się ze skórą nie zaburzając jej równowagi, ale wykorzystując tzw. biochemiczne „klucze” stymulują proliferację fibroblastów i keratynocytów i reorganizują ECM. Complex milk peptides porządkuje warstwę podstawną, podobnie jak cyklopeptyd 5 działa odbudowując i sprzyja proliferacji fibroblastów, produkcji kolagenu, za sprawą heksapeptydu palmitynowego 14 możliwa jest inhibicja metaloproteinz.
To przekłada się na zwiększenie elastyczności skóry i redukcję zmarszczek. Zabiegowi w gabinecie, który będzie powtarzany w odstępach czasowych zależnych od rodzaju terapii: odbudowa, przyspieszenie lub utrzymywanie efektów, musi towarzyszyć kuracja domowa. Przewiduje ona stosowanie serum zawierające czystą witaminę C w stężeniu 15%, witaminę E 5%, bioflawonoidy, HDBM – antyoksydant, substancje regulujące wydzielanie serum, przeciwzapalne i fotoprotekcyjne, laktoferynę, escynę i kwas glicyryzynowy (enoksolon). Ta formuła poprawia elastyczność, nawilżenie i napięcie skóry, wykazuje widoczne działanie przeciwzmarszczkowe, redukuje stres oksydacyjny.
Drugim produktem w terapii domowej jest krem o kontrolowanym systemie uwalniania “drone-like” kompleksu odbudowującego i bilansującego procesy fizjologiczne skóry, poprzez naśladowanie endogennych sygnałów biochemicznych.
Zabiegi wykonywane są w niewielkich odstępach czasowych i w sposób ciągły przeplatane z kuracją domową.
Protokół może być łączony z innymi dotąd stosowanymi zabiegami. Zazwyczaj są to zabiegi korekcyjne, które z reguły są bardziej agresywne i mniej fizjologiczne.
Wśród dostępnych metod radzenia sobie z dużą wiotkością skóry, ciekawą propozycją jest głęboki zabieg na poziomie powięzi (SMAS – układ rozciągowy mięśni powierzchniowych), głębokiego pasma ponadmięśniowego skóry.
Ultradźwięki o bardzo wysokim skupieniu (SHIFU) mogą przechodzić przez powierzchniowe warstwy skóry i uwalniać odpowiednia dawkę energii pod postacią mini otworów ułożonych w różne linie. Celem jest uzyskanie napięcia tkanki w różnych okolicach twarzy czyli efektu mini liftingu nie chirurgicznego.
Proces regeneracji zaczyna się natychmiast po zabiegu, zwykle potrzebny jest tylko jeden zabieg. Powtarzalność zabiegów zależy od pojawiających się rezultatów, które utrzymują się aż do 18 miesięcy po zabiegu. Każda okolica twarzy przewiduje inne parametry zabiegowe, a urządzenie wyposażone jest w odpowiednie oprogramowanie.
Podsumowując powyższe propozycje, możemy zdefiniować naszą koncepcję poprawy stanu skóry jako działanie od dachu po fundamenty. Fizjologiczne i regenerujące działanie w naskórku i agresywna terapia w głębszych warstwach w celu uzyskania dużej poprawy napięcia skóry.

Pokaż więcej informacji »

 
Podwyżka cen produktów profesjonalnych i dermokosmetyków od 18 czerwca 2018

Szanowni Państwo,

niniejszym informujemy, że od dnia 18 czerwca zaczyna obowiązywać nowy cennik Fenice.

Wybrane ceny produktów profesjonalnych uległy podwyżce rzędu 10%, natomiast podwyżki cen dermokosmetyków sięgneły 15%.

Nowe cenniki dostępne u naszych przedstawicieli. 
 

Pokaż więcej informacji »

 
Copyrighted by Fenice Sp. z o.o.